Smart Grid to nowoczesna sieć wirtualna, która umożliwia efektywną i ekonomiczną integrację wszystkich użytkowników łańcucha energetycznego: generatorów, operatorów sieci, agregatorów, fleksumentów i prosumentów. Dąży ona do maksymalizacji efektywności, stabilności i elastyczności systemu, zapewniając jednocześnie wysoką jakość, niezawodność oraz bezpieczeństwo przy minimalnych stratach energii. Smart Grid pełni rolę koordynatora, dostosowując działania uczestników łańcucha energetycznego do ich możliwości i potrzeb, łącząc wszystkich w jedną wielką Wirtualną Elektrownię, co prowadzi do optymalizacji całego procesu energetycznego.
Smart Grid w innowacyjnej odsłonie daje możliwość połączenia wszystkich uczestników łańcucha energetycznego i stworzenia wirtualnej elektrowni, która składa się z tysięcy małych, zdalnie zarządzanych magazynów energii. Razem zapewnią one możliwości wsparcia systemu elektroenergetycznego, równoważnych tym, jakie oferuje duża konwencjonalna elektrownia. Dla przykładu, około 25 tys. domowych magazynów energii połączonych w sieci Smart Grid może zgromadzić energię na poziomie około 250 MWh, co wystarcza do zasilenia dużego miasta przez kilka godzin. Dla porównania, pojemność największego europejskiego bateryjnego magazynu energii w Wielkiej Brytanii wynosi 196 MWh. Wirtualna elektrownia będzie wykorzystywana też do świadczenia usług, które umożliwiają operatorom stabilizację częstotliwości sieci elektroenergetycznej. Ponadto potencjał zgromadzony w zdalnie zarządzanych magazynach może być wykorzystany do handlu na rynkach energii, co przyniesie dodatkowe zyski prosumentom, czyli właścicielom domowych magazynów energii. Kolejną zaletą zdecentralizowanego systemu magazynowania jest możliwość jego uruchomienia praktycznie w każdym miejscu, gdzie występuje wąskie gardło w sieci energetycznej.
Uczestnicząc w rynkach energii, gospodarstwa domowe zyskują dostęp do rynku, który wcześniej był zarezerwowany wyłącznie dla firm energetycznych. Dochody w systemie energetycznym rozkładają się zatem szerzej. Koncepcja Smart Grid aktywnie stymuluje także tworzenie nowych produktów, usług oraz rynków. Z jednej strony aktywni użytkownicy, czyli prosumenci, mają możliwość wyboru usług w zależności od swojej roli w łańcuchu energetycznym na podstawie bieżących informacji. Z drugiej strony podmioty energetyki zawodowej mogą efektywniej świadczyć swoje usługi. Reasumując, koncepcja ta daje szerokie możliwości wydłużenia łańcucha wartości i tworzenia cen.
Smart Grid znajduje zastosowanie w:
Implementacja koncepcji Smart Grid bazuje na 3 technologiach:
Wyżej wymienione technologie, które łącznie nazywamy DER (Distributed Energy Resources) w sposób systemowy i inteligentny zmieniają paradygmat pracy sieci elektroenergetycznej.
Smart Grid zgodnie z intencją DER zmienia klasyczną rolę odbiorcy, przekształcając go w prosumenta, który może być zarówno wytwórcą, jak i jednoczesnym odbiorcą energii elektrycznej.
Inteligentne sieci pozwalają integrować rozproszone jednostki OZE, domowe magazyny energii oraz usługi ładowania pojazdów, co ma istotny wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, rozwój ekonomiczny oraz złagodzenie zmian klimatycznych. Integracja komponentów wytwarzania i odbioru energii elektrycznej w ramach koncepcji Smart Grid zwiększa zdolność do reagowania na popyt, energoefektywność i elastyczność całego systemu. Smart Grid będzie również sprzyjać rozwojowi nowego pokolenia inteligentnych urządzeń, które będą w stanie regulować popyt, zmniejszając go w godzinach szczytu, co w znacznym stopniu wpłynie na finalne koszty wytwarzania energii elektrycznej. W niedalekiej przyszłości kluczowym aktywem wirtualnych elektrowni staną się również baterie znajdujące się w samochodach elektrycznych oraz autonomiczne stacje ładowania pojazdów zintegrowane z magazynami energii.
Znajdujące się w naszej ofercie urządzenie UBESS SMART GRID HUB SGH-2000/1000 LTO w pełni odpowiada koncepcji inteligentnej sieci Smart Grid a dzięki elastyczności oprogramowania może zrealizować każdy wymagany tryb pracy centralnego systemu zarządzania wirtualnej elektrowni.